Valikko Sulje

torstai1 20.10.2020

Kategoriat : Uutiset

TORSTAI 20.10.2022

1. Australia aloitti oudon pompottelun Jerusalemin asemasta, peruuttaen 2018 Scott Morrisonin hallituksen tekemän päätöksen hyväksyä Jerusalemin länsiosa Israelin pääkaupungiksi.

Australian polittiikka palestiinalaisia kohtaan – toivoen saavansa Jerusalemin pääkaupungikseen – näyttää pysyvän ennallaan keskiviikkona, päivä sen jälkeen,kun se peruutti 2018 tehdyn päätöksen tunnustaa Jerusalemin länsiosa Israelin pääkaupungiksi.

”Joulukuussa 2018, sanotaan Australian Ulkomaan Asioitten ja Kaupan (DFAT) lausunnossa, jossa tunnustettiin Palestiinan kansan toiveet tulevasta valtiostaan pääkupunkinaan Jerusalemin itäosa”, DFAT websivulla todetaan ilmoitettuaan sen joulukuussa tehdystä politiikan muutoksesta koskien Israelia.

”DFAT samalla myöskin poisti toiveet demokratiasta ja hyvästä hallitustavasta, jota Palestiinan Hallitus (PLO) kuuluttaa websivullaan”, kuten Sydney Morning Star raportoi. Mistä tässä sitten oli kysymys?

Aiemmin tällä viikolla Australian ulkoministeri Penny Wong kiisti tiedot, että Australian päätös poistaa Jerusalemin länsiosa Israelin pääkaupungiksi websivultaan tarkoittaisi politiikan muutosta, todeten seuraavana päivänä päinvastaista ilman varoitusta.

”Jerusalemin asema kuuluu lopullisten neuvottelujen kysymyksiin, joka peruuttaa edellisen pääministeri Scott Morisonin hallituksen päätöksen tunnustaa Länsi Jerusalem Israelin pääkaupungiksi” ulkoministeri Penny Wong lausui.

Hän kuitenkin lisäsi loppukaneettina: ”Kysymys asettaa Australian kansainvälisten pyrkimysten joukkoon löytää tie oikeamieliseen ja kestävään kahden valtion ratkaisuun”. Hän valitti Morrisonin hallituksen tekemää päätöstä tehdä politiikkaa Australian muuttuvasta politiikasta, aiheuttaen tarpeetonta ahdistusta Australian yhteisölle, joka tuntee syvää myötätuntoa kysymykseen.

Wong ja DFAT kiistivät muutoksen tapahtuneen Australian juutalaisyhteisöön, mutta ei ollut heihin yhteydessä ennen muutoksesta politiikassa.

Australian pääministeri Anthony Albanese kiisti sekoilut päätöksen muotoilussa, mutta tunnusti, että päätökset olisi voitu hoitaa joustavammin.
Israelin ulkoministeriö kutsui Australian lähettilään Israeliin antamaan selityksen syntyneestä sekasotkusta.

Israelin ulkoministeriön poliittinen johtaja Aliza Ben Noun sanoi Griffithselle, että päätöksen peruutus on surkea toimi, joka jättää huomiotta syvän ja ikuisen yhteyden Israelin ja sen pääkaupungin välillä huolehtien siitä, että seuraava asenne Jerusalemiin, ja toinen päätös koskien Palestiinan valtiota, voi olla yhtä varomattomasti laadittu.

Jerusalem on israelin pääkaupunki, ei vain sen länsiosa, jossa sijaitsevat Knesset, Korkein Oikeus ja useat hallituksen ministeriöt.

USA:n tunnustettua Jerusalemin Israelin pääkaupungiksi 2017 ja muutettua lähetystönsä sinne, monet arabimaat ovat sanoneet muuttavansa lähetystönsä myös sinne, ensiksi Guatemala, Honduras ja Kosovo ja muut maat, jotka harkitsevat lähetystönsä muuttoa Israelin pääkaupunkiin.

”Jerusalem on ikuinen ja yhdistetty Israelin pääkaupunki, eikä mikään voi muuttaa tätä tosiasiaa” sanoi Israelin pääministeri Yair Lapid, jolla on myös ulkoministeriö valvonnassaan.

2. Aseistettu palestiinalainen nousukasryhmä ”Leijonan Luola” haastaa IDF:n päätöksen musertaa Nablusin nousseen terrorismin.

Israel on asettanut tiukan kaulapannan Länsirannalla sijaitsevan kaupungin henkireiän ympärille tyynnyttääkseen uuden äsken syntyneen palestiinalais- ryhmittymän, joka on voittanut kansan suosion huolimatta viimepäivinä kaupungissa ja sen ympäristössä tapahtuneista tulituksista ja ”somen” suosiosta.

Viime viikon aikana Israel on asettanut kovia sanktioita pohjoisessa sijitsevan Nablusin kaupunkia vastaan pyrkimyksissään hillitä tulitusaaltoja aseistautuneitten nuorten miesten muosdostamien jengien hyökkäysten johdosta.

IDF:n hillintätoimien sanotaan osittain onnistuneiksi jengejä vastaan, jotka kutsuvat itseään ”Leijonan Luolaksi”, mutta hyökkäykset jatkuvat.

Leijonan Luola ryhmittymä, joka on tunnustanut suorittaneensa useat hyökkäykset Nablusin alueilla, moudostettiin elokuussa useiden terroriryhmien jäsenten toimesta, heihín on liittynyt aiempien vuosien Al Aqsa Marttyyrien, Palestiinan Islamic Yihadin ja muiden ryhmien jäseniä, joilla on kokemusta tämäntyyppisissä iskuissa.
IDF:n vastatoimista huolimatta uhkarohkeat hyökkäykset jatkuvat.

Leijonan Luola ryhmittymän keskus sijaitsee Nablusin Vanhassa kaupungissa. Sen jäsenistö koostuu nuorista miehistä, useista tusinoista, joiden uhkarohkeista iskuista tehtyjä videoista levitetään kansaan, mikä nostaa heidän suosiotaan.
Usein he tekevät iskunsa ja häipyvät paikalta ilman pahoja tappioita.

Useimpien terrostiryhmine taktiikkana on odottaa uhria teiden varsilla, mutta
Leijonan Luola taktiikkna on mennä teiden varsille kuopunkien ulkopuolelle öisin ja hyökätä uhrinsa kimppuun, joissa on sekä armeijan sotilaita että siviiliejä.
Ryhmittymän jäsenet iskevät tukikohtiin, suorittaen armeijan tapaan rutiini- partiointia Länsirannalla, setlementeissä sekä siviilien keskuudessa maanteillä.

Israelin hallitus onnistui soluttautumaan yhteen videoita tuottavaan ryhmään saaden sen lopettamaan toimintansa, mutta se laajenee huolestuttavasti.

Armeijan sotilaitten ja terroristinen väliset yhteenotot alkavat muistuttaa pieni- muotoista sotaa, alkaen pienjengien iskuina, jotka voivat helposti kehittyä avoimeksi
gerillasodaksi.
Israel näyttää olevan liukumassa kohti gerillasotaa Juudeassa ja Samariassa, mikä takoittaa terrori-iskujen uusiutumista Juudeassa ja Samariassa. Armed upstart Lion’s Den challenges Iis bid to crack down on Nablus terror | The Times of Israel

3. Oikeus tapahtui, toteaa IDF:n sotilaan, kersantti Noa Lazarin perhe, saatuaan uutisen jonka mukaan NOA LAZARIN murhannut palestiinalainen terroristi Udai Tamimi, ammuttiin kuoliaaksi turvalliuusmiesten toimesta toimesta avattuan tulen heitä kohti Maale Adumimissa keskiviikkoiltana.
Noa Lazarin perhe kiittelee turvallisuusmiesten nopeaa toimintaa murhaajaan löytämiseksi.

JulkisenTurvallisuuden Ministeri Omer Barlev, jonka valvolliuuksiin kuuluu poliisin valvonta, totesi turvallisuusmiesten toimineen nopeasti ja päätäväisesti.
Valvontakameroiden mukaan lukaustenvaihto kesti suhteellisen pitkään.

POLIISI pidätti tiistaiamuna 8 PA:n arabia, Shuafatin pakoaisleirin asukasta, ja Länsirannan Anatan kaupungissa, epäillen heidän avustaneen Tamimia.
’Justice was done’: Family of slain soldier hail killing of fugitive attacker | The Times of Israel

LÄMPÖTILAT TÄNÄÄN

Jerusalem 18 -25; Tiberius 22 -29; Dimona 20 -27; Eilat 26 -32 +C-astetta, lämmintä

Täsmäsää Eilat – Foreca.fi ,